Termowizja w praktyce – badania termowizyjne przy zakupie domu

8 czerwca 2022

Zakup domu wiąże się z ogromnym wydatkiem i stresem. Przed podjęciem tej decyzji staramy się obniżyć ryzyko, jakie niesie ona ze sobą, przez dokładne zapoznanie się ze stanem nabywanej nieruchomości. Chcemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z ewentualnymi wadami domu. Same tylko dokładne oględziny mogą nie wystarczyć ponieważ wiele niedociągnięć nie jest widocznych gołym okiem lub ujawnia się z czasem. Dlatego warto zainwestować w specjalistyczne badania, które pomogą oszczędzić w przyszłości nerwy i pieniądze. Jednym z takich sprawdzianów jest badanie termowizyjne. Wykonują je wykwalifikowane w tym zakresie firmy, ale poniesiony koszt potrafi zwrócić się wielokrotnie.

Co to jest badanie termowizyjne?

Badanie to wykorzystuje promieniowanie podczerwone. Jest przeprowadzone bezkontaktowo za pomocą kamery termowizyjnej. Kamera odczytuje poziom temperatury w poszczególnych punktach pomieszczeń oraz otoczenia domu i zapisuje obraz w podczerwieni. Zapis, nazywany termogramem, może być wydrukowany lub w formie cyfrowej. Oglądany w wersji kolorowej obraz pokazuje miejsca cieplejsze – barwa czerwona i pomarańczowa oraz chłodniejsze – odcienie niebieskie. Sam w sobie nie jest wartościowy jeśli nie zostanie dokładnie przeanalizowany przez specjalistę w tej dziedzinie. Potrafi on wydedukować z wydruku, jakie problemy występują w danym domu.

Co może wykryć badanie termowizyjne

Badanie termowizyjne wykrywa szereg nieprawidłowości związanych z konstrukcją i stanem nieruchomości. Są to między innymi:

Mostki termiczne

To miejsca generujące największe straty ciepła w domu. Wymagają docieplenia lub naprawy w celu ograniczenia kosztów ogrzewania. Bardzo często mostki występują przy łączeniu przegród, oknach i balkonach.

Nieszczelności okien i drzwi

Infiltracja zimnego powietrza do wnętrza budynku może być uciążliwym zjawiskiem dla domowników i znacząco wpływać na pogorszenie komfortu termicznego w pomieszczeniach.

Zalania i zawilgocenia

Problemów związanych z nadmierną wilgocią w domu każdy wolałby uniknąć. Badanie termowizyjne pokazuje punkty gromadzącej się wilgoci oraz przecieków i innych nieszczelności rur i instalacji.
Zagrożenia pożarowe

Termowizja pokazuje również błędy w działaniu instalacji elektrycznej. Pozwala dostrzec punkty przeciążenia napięcia.

Nie są to wszystkie wady, które obnaża badanie termowizyjne. Możemy dzięki niemu wykryć też nieszczelny piec, ogniska korozji czy nieprawidłowo pracujące panele fotowoltaiczne.

Zobacz więcej

Jak przygotować dom do badania termowizyjnego

Aby badanie przebiegło prawidłowo, a wyniki były miarodajne, musimy odpowiednio przygotować dom:

  • ruchome części (meble, zasłony) odsuwamy od ścian minimum 12 godzin wcześniej
  • kilka dni utrzymujemy w domu stałą temperature, przynajmniej 20 stopni Celsjusza
  • zamykamy wszystkie okna na kilka godzin przed badaniem
  • na godzinę przed dokonaniem pomiaru wyłączamy ogrzewanie

Jeśli takie wykonujemy, upewnijmy się, że elewacja nie jest mokra (deszcz, śnieg), nie wieje silny wiatr, a różnica temperatur między domem a otoczeniem wynosi minimum 15 stopni Celsjusza. Zaleca się aby na 12 godzin przed rozpoczęciem kontroli i podczas kontroli powierzchnie kontrolowanych ścian osłonowych nie były wystawione na bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

Nie ma domu idealnego. W każdym znajdziemy wady i punkty wymagające naprawy. Jednak wykonanie badania termowizyjnego pozwala zawczasu oszacować zakres koniecznych prac i nakładów finansowych z nimi związanych. Dodatkowo oceni jakość ocieplenia, która wpływa na koszty ogrzewania i eksploatacji budynku, co jest szczególnie ważne przy rosnących cenach energii. Pomoże to uniknąć przykrych niespodzianek i rozczarowania.

Zadzwoń
+48 510 000 559
Zadzwoń
Scroll to Top