Badanie termowizyjne maszyny

Termowizja w diagnostyce maszyn – kiedy warto wykonać badanie termowizyjne?

15 grudnia 2022

W zakładach przemysłowych znajduje się wiele wyspecjalizowanych maszyn, które muszą być sprawne, żeby zapewnić ciągłość procesów produkcyjnych. W takich miejscach niezwykle istotną kwestią jest również bezpieczeństwo przebywających na terenie zakładu pracowników. Dzięki pomiarom termowizyjnym maszyn elektrycznych można skutecznie uniknąć kosztownych napraw, awarii i przestojów. A jak wygląda wspomniana procedura w praktyce i kiedy warto wykonać badanie?

Na czym polega badanie termowizyjne?

Termowizja polega na przetwarzaniu, rejestrowaniu i analizowaniu promieniowania podczerwonego. W trakcie badania niewidoczne fale są przekształcane w widzialny obraz przy pomocy kamery termowizyjnej. W ten sposób można sprawdzić parametry danej maszyny, a w szczególności napędzającego ją silnika. Pomiar przebiega bezdotykowo i jest wykonywany na odległość, dzięki czemu w żaden sposób nie zakłóca pracy urządzeń. W efekcie na ekranie będzie można zobaczyć rozkład temperatur w poszczególnych częściach maszyny i w określonym przedziale czasowym. Czuła kamera termowizyjna jest w stanie wychwycić nawet niewielkie anomalie w wartościach temperatur, co pozwoli na szybką reakcję i może zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom.

Jakie elementy maszyn są najczęściej poddawane badaniom termowizyjnym?

W przemyśle bardzo często wykorzystuje się maszyny wirujące, których zadaniem jest przetwarzanie energii. Takie rozwiązanie jest stosowane między innymi w branży energetycznej, spożywczej, chemicznej czy petrochemicznej. Sercem wspomnianej maszyny jest silnik, który w trakcie swojej pracy nie może osiągnąć wyższej temperatury, niż to przewidują normy określone przez producenta. Regularne monitorowanie korpusu silnika może znacznie wydłużyć czas jego eksploatacji i tym samym zwiększyć wydajność całego zakładu. Nawet jeśli silnik jest wyposażony w czujnik temperatury, to i tak warto zastosować badanie termowizyjne, jako diagnostykę uzupełniającą.

Kolejnym strategicznym elementem maszyny wirującej jest łożysko. Jest to część, która z czasem ulega zużyciu. Uszkodzenie łożyska może prowadzić do zwiększenia poziomu drgań, wzrostu hałasu i nagłego wzrostu temperatury. Przy pomocy kamery termowizyjnej można szybko przeanalizować pracę łożyska i wykryć, która część wymaga naprawy bądź wymiany.

Badania termowizyjne warto też przeprowadzać na etapie produkcji danego urządzenia. W ten sposób można sprawnie wykryć ewentualne uszkodzenia, które w przyszłości doprowadziłyby do punktowego przegrzewania blach.

Kiedy warto przeprowadzić audyt termowizyjny maszyn?

Audyt termowizyjny maszyn to doskonała metoda, dzięki której można sprawdzić, czy wszystkie urządzenia działają poprawnie. Za wysoka lub za niska temperatura to niepokojący sygnał, który powinien skłonić osoby odpowiedzialne za park maszynowy do przeprowadzenia przeglądów technicznych wybranych urządzeń. Badanie warto wykonywać regularnie, co pozwoli porównać wyniki i szybko wychwycić wszelkie usterki. Pomiar termowizyjny jest także zalecany, gdy maszyna nie pracuje prawidłowo lub, gdy jest poddawana wyjątkowo dużym obciążeniom. Warto pamiętać, że diagnostyka termowizyjna może być stosowana również do badania rurociągów, instalacji technologicznych, chłodni czy układów klimatyzacyjnych.

Audyt termowizyjny maszyn pozwala na uzyskanie informacji, których nie można otrzymać przy pomocy innych metod. Osoby przeprowadzające badanie wystawią ocenę stanu pracy urządzenia, na podstawie której będzie można podjąć dalsze działania w celu zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa w danym zakładzie przemysłowym.

Zadzwoń
+48 510 000 559
Zadzwoń
Scroll to Top