Data: 02.2021
Miejsce: woj. wielkopolskie
Zakres: hala produkcyjna należąca do firmy produkującej słodycze
Pomiary termowizyjne zlecono naszej firmie w nowo wybudowanej hali produkcyjnej w celu wykrycia ewentualnych wad budowlanych. (...)
Badania termowizyjne transformatorów to diagnostyka urządzeń elektrycznych pod kątem zbyt wysokiej temperatury. Wyjaśniając naukowo, każda rzecz, która ma temperaturę wyższą od zera absolutnego (-273,15 °C) promieniuje energią, która rośnie razem z temperaturą danego obiektu. Głównym zadaniem i istotą badania jest detekcja rzeczonego promieniowania w taki sposób, by przetworzyć je na obraz zawierający wartość temperatur.
To właśnie taki widok podany przez kamerę termowizyjną przedstawia temperaturę powierzchni badanej rzeczy bądź urządzenia. Jej wysokość oraz rozmieszczenie są bardzo istotnymi informacjami w rozpoznawaniu czy dany sprzęt działa prawidłowo i co może być ewentualną przyczyną, jeśli nie funkcjonuje poprawnie. Dużą zaletą jest zdalność takiego badania, co sprawia, że nie trzeba wyłączać urządzeń podczas weryfikacji ich sprawności. To sprawia, że kontrolujący nie jest narażony na niebezpieczeństwo a zarazem nie ma potrzeby zatrzymywania pracy urządzenia. Istotnym szczegółem jest fakt, iż termowizja pozwala na zlokalizowanie usterek, których ludzkie oko nie wypatrzy.
Podczas takowych pomiarów bardzo ważnym jest właściwe określenie współczynnika emisyjności urządzenia. Brzmi skomplikowanie, lecz znaczy to nic innego jak oszacować zdolność przedmiotu do generowania promieniowania podczerwonego. Innymi słowy trzeba odpowiednio ustawić ten wskaźnik, tak by wyniki były wymierne. Ważnym jest także uwzględnienie warunków zewnętrznych jak temperatura otoczenia, wilgotność lub przepływ powietrza. Gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie te czynniki, badanie termowizyjne transformatorów będzie można wykonywać zarówno w zamkniętym pomieszczeniu jak i na terenach otwartych.
Kamera o najlepszych parametrach z ręcznych kamer termowizyjnych dostępnych na rynku.
O rozdzielczości 1024x768 pikseli.
Najczęściej badanymi termowizyjnie obiektami są m. in. zakłady przemysłowe i magazynowe, centra handlowe, biurowce i inne budynki użyteczności publicznej pod kątem działania takich urządzeń jak: sieci elektroenergetyczne, stacje elektroenergetyczne wysokiego, średniego i niskiego napięcia, kotły ciepłownicze i sieci grzewcze jak i urządzenia stacji wentylatorów. Badane są również rozdzielnie elektryczne główne i oddziałowe, szafy zasilająco-sterownicze, stacje transformatorowe, skrzynki elektryczne i bezpiecznikowe jak i wiele innych urządzeń elektrycznych i elektromechanicznych.
Praktyczna znajomość pracy z urządzeniami i instalacjami elektrycznymi dowodzi, że częsta kontrola termowizyjna używanych sprzętów pomaga zwiększyć pewność nieprzerwanego i bezawaryjnego działania. To z kolei poprawia bezpieczeństwo całego środowiska pracy. Im lepsze urządzenia badające są wykorzystywane, tym mniejsze anomalie można wykryć. Czasami nawet najmniejsze odstępstwo od normy może skończyć się pożarem. Na przykład badanie rurociągów lub sieci ciepłowniczych pomaga wykryć rozszczelnienia powodujące utraty ciepła.
Badania termowizyjne transformatorów
Nawet, jeśli do tej pory nie potrzebowałeś korzystać z takiej usługi, to prawdopodobnie zostaniesz kiedyś do tego zmuszony. Tym bardziej, jeśli jesteś właścicielem lub zarządzającym przedsiębiorstwem. Różnego rodzaju audyty, kontrole lub w końcu usterki bądź ich podejrzenie. Każda z tych rzeczy może sprawić, że konieczne może się stać badanie termowizyjne obiektu. Lepiej nie czekać na awarię, lecz profilaktycznie i regularnie sprawdzać mogące sprawiać problemy urządzenia.