BADANIA TERMOWIZYJNE TRANSFORMATORÓW

BADANIA TERMOWIZYJNE TRANSFORMATORÓW

Badania termowizyjne transformatorów to diagnostyka urządzeń elektrycznych pod kątem zbyt wysokiej temperatury. Wyjaśniając naukowo, każda rzecz, która ma temperaturę wyższą od zera absolutnego (-273,15 °C) promieniuje energią, która rośnie razem z temperaturą danego obiektu. Głównym zadaniem i istotą badania jest detekcja rzeczonego promieniowania w taki sposób, by przetworzyć je na obraz zawierający wartość temperatur.

To właśnie taki widok podany przez kamerę termowizyjną przedstawia temperaturę powierzchni badanej rzeczy bądź urządzenia. Jej wysokość oraz rozmieszczenie są bardzo istotnymi informacjami w rozpoznawaniu czy dany sprzęt działa prawidłowo i co może być ewentualną przyczyną, jeśli nie funkcjonuje poprawnie. Dużą zaletą jest zdalność takiego badania, co sprawia, że nie trzeba wyłączać urządzeń podczas weryfikacji ich sprawności. To sprawia, że kontrolujący nie jest narażony na niebezpieczeństwo a zarazem nie ma potrzeby zatrzymywania pracy urządzenia. Istotnym szczegółem jest fakt, iż termowizja pozwala na zlokalizowanie usterek, których ludzkie oko nie wypatrzy.

Podczas takowych pomiarów bardzo ważnym jest właściwe określenie współczynnika emisyjności urządzenia. Brzmi skomplikowanie, lecz znaczy to nic innego jak oszacować zdolność przedmiotu do generowania promieniowania podczerwonego. Innymi słowy trzeba odpowiednio ustawić ten wskaźnik, tak by wyniki były wymierne. Ważnym jest także uwzględnienie warunków zewnętrznych jak temperatura otoczenia, wilgotność lub przepływ powietrza. Gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie te czynniki, badanie termowizyjne transformatorów będzie można wykonywać zarówno w zamkniętym pomieszczeniu jak i na terenach otwartych.

Termowizja w przemyśle | TERM-OS.pl
Wypełnij formularz szybkiej wyceny
BADANIA TERMOWIZYJNE KAMERĄ Flir T1020
Kamera termowizyjna Flir-T102
KAMERA Flir T1020

Kamera o najlepszych parametrach z ręcznych kamer termowizyjnych dostępnych na rynku.

O rozdzielczości 1024x768 pikseli.

Badanie termowizyjne kamerą Flir T1020
Badanie termowizyjne z poziomu gruntu
Wypełnij formularz szybkiej wyceny

BADANIA TERMOWIZYJNE TRANSFORMATORÓW

Najczęściej badanymi termowizyjnie obiektami są m. in. zakłady przemysłowe i magazynowe, centra handlowe, biurowce i inne budynki użyteczności publicznej pod kątem działania takich urządzeń jak: sieci elektroenergetyczne, stacje elektroenergetyczne wysokiego, średniego i niskiego napięcia, kotły ciepłownicze i sieci grzewcze jak i urządzenia stacji wentylatorów. Badane są również rozdzielnie elektryczne główne i oddziałowe, szafy zasilająco-sterownicze, stacje transformatorowe, skrzynki elektryczne i bezpiecznikowe jak i wiele innych urządzeń elektrycznych i elektromechanicznych.

Praktyczna znajomość pracy z urządzeniami i instalacjami elektrycznymi dowodzi, że częsta kontrola termowizyjna używanych sprzętów pomaga zwiększyć pewność nieprzerwanego i bezawaryjnego działania. To z kolei poprawia bezpieczeństwo całego środowiska pracy. Im lepsze urządzenia badające są wykorzystywane, tym mniejsze anomalie można wykryć. Czasami nawet najmniejsze odstępstwo od normy może skończyć się pożarem. Na przykład badanie rurociągów lub sieci ciepłowniczych pomaga wykryć rozszczelnienia powodujące utraty ciepła.

JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE POWODY KORZYSTANIA Z TAKIEJ USŁUGI?

Przede wszystkim szeroko pojęte bezpieczeństwo. Brak awarii to płynność działania przedsiębiorstwa, a więc ochrona przed stratami finansowymi spowodowanymi zastojem pracy i kosztami ewentualnych napraw. Przypominamy, że badanie wykonujemy podczas standardowej pracy urządzeń przy zwykłym obciążeniu. Nie powodując żadnych zastojów twojej działalności. Niektóre sprzęty naturalnie wymagają regularnie prowadzonych przeglądów a także zobowiązują do tego ubezpieczyciele lub wymagany jest raport dotyczący sprawności sprzętu na potrzeby audytu ppoż.

NIE TYLKO ZAKŁADY, ALE TEŻ DOMY PRYWATNE

Badania w budownictwie prywatnym to również istotna sprawa. Warto sprawdzić czy twój budynek nie traci ciepła oraz czy jest ono równomiernie rozłożone, bez większych anomalii. Dlaczego? Po pierwsze dla oszczędności i możliwej poprawy kondycji cieplnej budynku. Warto też zweryfikować warunki, by jak najlepiej dobrać materiały przed zrobieniem termomodernizacji lub gdy chcemy oszacować koszty nieruchomości. Jakie wady pomożemy wykryć?
Na przykład nieszczelności okien i drzwi. To ważne punkty domu, ponieważ wiele w kontekście ciepła od nich zależy. Czasami nieprawidłowy montaż, wady fabryczne lub niska jakość wykonania sprawiają, że ucieka przez nie dużo ciepła. Pomożemy ci wykryć każdą możliwą anomalię twojej instalacji ciepłowniczej w każdym zakamarku domu bezinwazyjnie. Nieprawidłowo działająca wentylacja może powodować napływ zimnego powietrza przez pion wentylacyjny, co prowadzi do słabej cyrkulacji powietrza. Instalacje elektryczne również są podatne na uszkodzenia np. skorodowane lub naprężone połączenia lub miejsca strat prądowych. Te wszystkie i wiele innych nieprawidłowości ciepłowniczych w twoim domu obniżają jakość życia, a my pomożemy je znaleźć, byś mógł je efektywnie zniwelować.

KONIECZNOŚĆ CZY ROZSĄDEK?

Badania termowizyjne transformatorów

Nawet, jeśli do tej pory nie potrzebowałeś korzystać z takiej usługi, to prawdopodobnie zostaniesz kiedyś do tego zmuszony. Tym bardziej, jeśli jesteś właścicielem lub zarządzającym przedsiębiorstwem. Różnego rodzaju audyty, kontrole lub w końcu usterki bądź ich podejrzenie. Każda z tych rzeczy może sprawić, że konieczne może się stać badanie termowizyjne obiektu. Lepiej nie czekać na awarię, lecz profilaktycznie i regularnie sprawdzać mogące sprawiać problemy urządzenia.

Wypełnij formularz szybkiej wyceny
Zobacz nasze realizacje
Zadzwoń
+48 510 000 559
Zadzwoń
Przewiń do góry