Data: 01.2020
Miejsce: Lusówko k. Poznania
Zakres: dom jednorodzinny
Przy odbiorze od wykonawcy nowo wybudowanego domu jednorodzinnego wykonano badanie termowizyjne. (...)
Badanie, przeprowadzone przez eksperta z TERM-OS, wieńczy sporządzenie kompletnego raportu termowizyjnego. Szczegółowa dokumentacja uwzględnia nie tylko przebieg realizacji zlecenia, ale także ostateczne konkluzje i rekomendacje, które sugerują klientowi zakres wymaganych działań naprawczych oraz ich priorytet.
W przypadku, gdy przedmiotem badań jest budynek, raport termowizyjny opracowywany jest na podstawie normy PN-EN 13187. Zgodnie z nią poprawne pomiary można wykonać, gdy różnica między temperaturą zewnętrzną a temperaturą wewnątrz pomieszczeń wynosi min. 12-15 st. C, z zastrzeżeniem utrzymania stabilnej temperatury przez 24 godziny przed badaniem (wahania temperatury między dniem i nocą ok. 5 st. C). Norma PN-EN 13187 określa także warunki środowiskowe. Wskazuje, że wyniki badania są zależne od wiatru (silny wiatr wychładza ścianę, co zmienia wynik obrazu termowizji) oraz poziomu nasłonecznienia (w ciągu 24 godzin przed pomiarem elewacja nie może być nasłoneczniona). Rekomenduje się więc wykonanie badania przed wschodem lub po zachodzie słońca.
Jeśli przedmiotem badań są urządzenia elektryczne, raport powstaje w oparciu o:
wytyczne VdS 2859 Anhang C Mindestanforderungen an geeignete Kamerasysteme — Dodatek C (Minimalne wymagania dla stosowanych systemów kamer).
Raport termowizyjny to dokument powykonawczy, który jest przydatny w wielu sytuacjach.
Planujesz zakup domu lub mieszkania z rynku wtórnego? Badanie termowizyjne umożliwia wnikliwą ocenę termoizolacji budynku i instalacji. Decydując się na tę metodę przed finalizacją transakcji, pozyskasz wiedzę na temat rzeczywistego stanu obiektu czy ryzyka wystąpienia awarii, które mogą generować wysokie koszty w przyszłości. W ten oto sposób raport termowizyjny, przygotowany przez certyfikowaną firmę, pomaga podjąć decyzję o zakupie nieruchomości lub umożliwia negocjację jej ceny.
Podejrzewasz, że wykonawca prac remontowo-budowlanych popełnił błąd w sztuce budowlanej? Raport z diagnostyki termowizyjnej budynku bywa pomocny także w przypadku postępowania reklamacyjnego. Rzetelnie przeprowadzone badanie pozwala zidentyfikować błędy wykonawców, a także niską jakość czy wadliwość wykorzystanych materiałów budowlanych. Dokumentacja ta może być argumentem w procedurze reklamacyjnej lub stać się dowodem w postępowaniu sądowym.
Zawierasz polisę z firmą ubezpieczeniową? Coraz częściej raport z badania termowizyjnego bywa warunkiem stawianym przez firmy ubezpieczeniowe. Dotyczy to zwłaszcza zakładów przemysłowych, w których nawet niewielka usterka może spowodować duże straty. Warunkiem koniecznym jest jednak przeprowadzenie badania termowizyjnego przez zewnętrzną i bezstronną firmę, która ma odpowiednie certyfikacje. Warto wiedzieć, że nierzadko raport termowizyjny, poświadczający dobry stan obiektu, pozwala obniżyć wysokość składki ubezpieczenia.
Sporządzany przez nas raport termowizyjny ma charakter indywidualny i uwzględnia specyfikę zlecenia. Każdorazowo zawieramy w nim szczegółowe informacje na temat przedmiotu badania.
Przekazywany klientowi dokument powykonawczy uwzględnia omówienie metodologii pomiaru, jak również prezentację wykorzystanej do tego celu aparatury.
Do wszystkich naszych raportów dołączamy kompletny wykaz termogramów diagnozowanych obiektów. Materiał graficzny uzupełniamy o przegląd parametrów i stosowne komentarze.
Raport przedstawia konkluzje z przeprowadzonych badań termowizyjnych. Można w nim znaleźć zakres wykonanych czynności i wyszczególnienie stwierdzonych nieprawidłowości.
Ostateczne wnioski z wykonanego badania uzupełniamy o rekomendacje działań naprawczych. Wskazujemy konkretne rozwiązania, sugerując stopień pilności i kolejność ich wdrożenia.