Podstawowe parametry techniczne kamer termowizyjnych

Podstawowe parametry techniczne kamer termowizyjnych

14 października 2022

Kamery termowizyjne opisywane są często niezrozumiałym nazewnictwem technicznym. Które parametry są najważniejsze i na co mają wpływ? Omawiamy, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru kamery termowizyjnej.

Częstotliwość odświeżania Hz

Częstotliwość odświeżania to jedna z najważniejszych cech kamery termowizyjnej. Hz to liczba, która mówi o tym, ile obrazów na sekundę możemy zobaczyć przez kamerę – im wyższa jest ta wartość, tym mniejsze opóźnienie obserwujemy na ekranie w stosunku do rzeczywistości. Niska częstotliwość odświeżania sprawi, że ruchy obserwowane na ekranie będą wydawały się gwałtowne a także będą rozmyte. By uniknąć tych niedogodności I uzyskać optymalny obraz warto korzystać z termowizorów o częstotliwości minimum 50 Hz.

Rozdzielczość matrycy

Rozdzielczość to miara, która mówi o wyrazistości oraz ostrości obrazu – to wartość składająca się z rozdzielczości termicznej oraz przestrzennej. To też najważniejszy parametr, który powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru urządzenia – im większa rozdzielczość tym lepszej jakości obraz możemy zobaczyć ale też niestety tym wyższą ceną charakteryzuje się dany termowizor.

NETD

NETD to techniczne nazewnictwo minimalnej wykrywalnej różnicy temperatur – inaczej czułość. Wskaźnik ten uwzględnia sygnał szumu pochodzący z czujnika termicznego – pokazuje, jak niewielkie różnice w temperaturze jest w stanie wykryć termowizor. Jednostka miary to mK (mili-kelwin) a im wyższa jest wartość NETD, tym więcej szumów jest w stanie wykryć kamera. Na rozdzielczość czujnika termicznego mają wpływ rozdzielczość urządzenia (całkowita liczba pikseli) oraz wielkość jednego piksela.

Zakres obserwacji

Zakres obserwacji zależy od różnych czynników wewnętrznych, takich jak optyka, parametry czujnika oraz elektronika. Wpływ mają także warunki zewnętrzne, czyli tło, przejrzystość powietrza, zróżnicowanie obiektów itp. Zakres obserwacji dzieli się na zasięg:

  • wykrywania (Pdległość, gdzie rozmiar krytyczny obiektu mieści się w więcej niż 2 pikselach czujnika. Nie można zdefiniować typu obiektu),
  • rozpoznania (Zależy od rozmiaru krytycznego, czyli wielkości obiektu. Można określić typ obiektu),
  • identyfikacji (Można ocenić rodzaj obiektu oraz jego cechy, np. rodzaj i wielkość rogów jelenia).

Odległość oka od soczewki okularu

Jest to odległość między zewnętrzną powierzchnią soczewki a okiem obserwatora w momencie, gdy obraz jest optymalny. Odległość ta w przypadku termowizora jest taka sama, jak długość muszli ocznej, która jest niezbędna do zakamuflowania emitowanego przez ekran światła.

Powiększenie

To, ile razy większy jest obiekt obserwowany przez przyrząd optyczny w porównaniu do obserwacji gołym okiem, nosi nazwę powiększenia. W termowizorach wartość ta wynosi przeważnie 1x-5x (x oznacza moc). Powiększenie to jest określane na podstawie ogniskowej soczewki oraz okularu w odniesieniu do współczynnika skalowania.

Pole widzenia

Pole widzenia to wielkość przestrzeni, którą można zobaczyć przez termowizor z danej odległości. Najczęściej jest podawane w stopniach, choć zdarza się także w metrach od obserwowanego obiektu. Na wygodę obserwacji wpływa szerokość pola widzenia. Im szersze – tym więcej widzimy. Pole widzenia ma wartość odwrotnie proporcjonalną do wcześniej wymienionego powiększenia. Im mniejsze pole, tym większe powiększenie.

Zadzwoń
+48 510 000 559
Zadzwoń
Scroll to Top