Punkt rosy - czym jest i dlaczego warto go ustalić?

Punkt rosy – czym jest i dlaczego warto go ustalić?

31 stycznia 2022

Kondensacja pary wodnej to w budownictwie zjawisko niepożądane. Skraplanie się pary na różnych powierzchniach może być przyczyną zawilgocenia lub powstawania ognisk korozji biologicznej. Jeśli chcesz zapobiec zagrożeniu, dowiedz się czym jest temperatura punktu rosy i jak wykorzystać tę wartość.

Punkt rosy – czym jest?

Punkt rosy to temperatura, w której rozpoczyna się proces kondensacji gazu, czyli jego przejścia ze stanu gazowego w ciecz. Dla pary wodnej temperatura punktu rosy stanowi wartość, w której powietrze osiąga stan nasycenia parą wodą. Z punktu widzenia obserwatora na powierzchni o temperaturze równiej lub niższej punktowi rosy, pojawiają się krople wody.

Z pewnością niejeden raz obserwowałeś to zjawisko, gdy rano na szybach sypialnianych okien pojawiła się skroplona para wodna. Zjawisko kondensacji można dostrzec przy wyjmowaniu zimnych napojów z zamrażarki. Na powierzchni butelki bardzo szybko skrapla się para wodna – to oznacza, że temperatura powierzchni jest znacznie niższa niż punkt rosy.

W przyrodzie efekty punktu rosy można zobaczyć na przykład jako mgłę lub szron. W przypadku znacznych różnic temperaturowych, para wodna może ulec resublimacji, przekształcając się w lód. To przyczyna znanej kierowcom gołoledzi.

Jak wyznaczyć punkt rosy?

Wartość temperatury punktu rosy zależna jest od trzech czynników:

  • temperatury powietrza w pomieszczeniu,
  • wilgotności względnej oraz,
  • ciśnienia atmosferycznego.

Najprostszym sposobem na określenie punktu rosy jest użycie dedykowanego urządzenia. Nazywa się je higrometrem kondensacyjnym. Warto pamiętać, że raz określona wartość punktu rosy nie jest niezmienna. Zależy od wspomnianych wyżej czynników. Określenie punktu rosy nie jest samo w sobie rozwiązaniem problemu nadmiernej kondensacji pary wodnej w mieszkaniu lub domu. Stanowi jednak punkt wyjścia do analizy problemu.

Temperatura punktu rosy w budownictwie

Pojęcie punktu rosy jest wykorzystywane między innymi w budownictwie. Kondensacja pary wodnej na chłodnych powierzchniach niesie ze sobą negatywne skutki. Do konsekwencji należy między innymi zawilgocenie i tworzenie ognisk korozji biologicznej, na przykład pleśni.

Powierzchnie szczególnie narażone na pojawienie się grzybów i pleśni to tak zwane mostki termiczne – fragmenty konstrukcji, przez które ciepło ucieka na zewnątrz. Mogą to być na przykład styczne ścian i podłóg lub fragmenty. Gdy ich temperatura jest niższa niż wartość punktu rosy, skrapla się tam para wodna.

W gruncie rzeczy analiza potencjalnych strat ciepła powinna być przeprowadzona już na etapie budowy domu. Umożliwia to wczesne wyeliminowanie mostków termicznych i wykonanie odpowiedniej termoizolacji.

Skuteczne zapobieganie wilgoci w pomieszczeniach

Wyznaczenie punktu rosy to pierwszy krok do skutecznej walki z wilgocią i pleśnią. Jeżeli w pomieszczeniu już pojawiły się ogniska korozji biologicznej, konieczne może się okazać podjęcie zdecydowanych działań. Należy do nich:

  • profesjonalne odgrzybianie domu,
  • utrzymywanie w mieszkaniu wyższej temperatury,
  • sprawdzenie stanu systemu wentylacji,
  • docieplenie miejsc szczególnie narażonych na kondensację pary wodnej.

Temperatura punktu rosy w przemyśle

Pojęcie punktu rosy jest wykorzystywane również w różnych obszarach przemysłu. Parametru używa się na przykład w produkcji tworzyw sztucznych lub suszenia sprężonym powietrzem. Punkt rosy jest wykorzystywany jako istotny parametr w procesach klimatyzowania lub wentylowania. Ponieważ jest łatwiejszy do kontrolowania niż poziom wilgotności względnej, z powodzeniem może być stosowany do efektywnego chłodzenia lub ogrzewania w warunkach przemysłowych.

Zadzwoń
+48 510 000 559
Zadzwoń
Scroll to Top