Termowizja

TERMOWIZJA

Termowizja, inaczej termografia, to dziedzina nauki zajmująca się detekcją, przetwarzaniem, rejestracją oraz wizualizacją promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekty, a niewidocznego dla ludzkiego oka. Wykorzystuje ona różnice temperatur występujące w danym przedmiocie i otoczeniu, wychwytując promieniowane emitowane przez wszystkie rzeczy o temperaturze wyższej od zera absolutnego, które wynosi -273.15°C.

Cały proces odbywa się przy pomocy urządzenia jakim jest kamera termowizyjna. To dzięki niej po uwzględnieniu różnorodnych parametrów obiektu oraz warunków w jakich zostało przeprowadzone badanie zostaje zarejestrowany termogram, czyli promieniowanie podczerwone w formie obrazu.

Termowizja w budownictwie | TERM-OS.pl
Wypełnij formularz szybkiej wyceny
BADANIA TERMOWIZYJNE KAMERĄ Flir T1020
Kamera termowizyjna Flir-T102
KAMERA Flir T1020

Kamera o najlepszych parametrach z ręcznych kamer termowizyjnych dostępnych na rynku.

O rozdzielczości 1024x768 pikseli.

Badanie termowizyjne kamerą Flir T1020
Badanie termowizyjne z poziomu gruntu
Wypełnij formularz szybkiej wyceny

TERMOWIZJA - ZASADY DZIAŁANIA

Najprościej rzecz ujmując kamera termowizyjna generuje obraz w oparciu o różnice temperatur rejestrując niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone – to tzw. detekcja energii fal elektromagnetycznych. Promieniowanie podczerwone emitowane przez badany obiekt zostaje wychwycone, przechodzi ono przez soczewkę kamery a następnie zostaje skupione na detektorze (podobnie jak w aparacie fotograficznym). Uzyskany obraz różni się jednak znacząco od klasycznego widzialnego w świetle dziennym czy w kamerze cyfrowej – miejsca o wysokiej temperaturze przybierają ciemnoczerwoną barwę (ciepłą), natomiast najzimniejsze miejsca są prezentowane z wykorzystaniem koloru niebieskiego.

PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE KAMERY

Ta innowacyjna technologia bardzo szybko znalazła swoich zwolenników – okazała się niezastąpiona w wielu dziedzinach i gałęziach przemysłu czy budownictwa, jako metoda wykrywania awarii ale również w życiu codziennym. Ułatwia bezinwazyjne badanie szczelności, termoizolacji co może okazać się pomocne przy zakupie domu czy mieszkania. Termowizja z roku na rok staje się coraz bardziej dostępna również dla prywatnych użytkowników. Oto kilka przykładów, gdzie termowizja znalazła zastosowanie i zagościła na stałe jako standardowe narzędzie pracy.

ZASTOSOWANIE TERMOWIZJI

W PRZEMYŚLE

Głównym czynnikiem zapewniającym efektywność w szeroko rozumianym przemyśle są sprawne maszyny. Celem zapewnienie ciągłości pracy całego przedsiębiorstwa warto cyklicznie korzystać z możliwości kamer termowizyjnych – w bezinwazyjny (bez konieczności wstrzymywania produkcji) sposób pozwalają one wykryć potencjalne miejsca awarii – wszystkie punkty o podwyższonej (względem standardowej) temperaturze to prawdopodobne miejsca wystąpienia w bliższej lub dalszej przyszłości problemów.

Termowizja sprawdza się równie dobrze np. w wykrywaniu strat ciepła w procesach produkcyjnych – w części z nich wymagane jest utrzymanie jednakowej temperatury na całej powierzchni –  np. w procesie hartowania szkła.

w BUDOWNICTWIE

Najbardziej popularnym zastosowaniem termowizji w budownictwie jest określenie szczelności budynku i jakości izolacji. Badania te pozwalają na określenie miejsc strat ciepła, przykładowo: przerw w ociepleniu, nieszczelności dachu czy sprawdzenie szczelności stolarki okiennej. Bardzo przydatna jest też detekcja wycieków z instalacji czy określenie punktów zawilgocenia murów.

Termowizja umożliwia również sprawdzenie przebiegu instalacji elektrycznej w murach, rur hydraulicznych w posadzce czy  przebiegi instalacji grzewczej. W szybki sposób pozwala odnaleźć ona miejsca awarii zarówno instalacji elektrycznej jak i hydraulicznej

TERMOWIZJA W CELACH PRYWATNYCH I ŻYCIU CODZIENNYM

Kamery termowizyjne coraz częściej wykorzystywane są również do celów prywatnych. W dużych miastach znajdują się firmy świadczące usługi oraz wynajmujące taki sprzęt. Jednym z częstszych zastosowań kamer termowizyjnych jest sprawdzenie domu przed jego zakupem. Zakup oczywiście wiąże się z dużym wydatkiem więc niezwykle istotnym jest sprawdzenie jeszcze przed wizytą u notariusza czy dom spełnia wymogi bezpieczeństwa i komfortu. Za pomocą termowizji można sprawdzić stan ocieplenia budynku, ocenić instalacje elektryczną i hydrauliczną oraz szczelność okien i dachu.

TERMOWIZJA - AUDYTy I DIAGNOSTYKa

Badanie za pomocą kamery termowizyjnej stało się standardem podczas przeprowadzania audytów energetycznych. Za pomocą termowizji sprawdza się termoizolację budynku gdyż tylko dzięki jej prawidłowym parametrom właściciel lokalu może zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz uniknąć zawilgocenia w przyszłości. Audyty takie przeprowadza się również na farmach fotowoltaicznych – np. za pomocą drona z zamontowaną kamerą. Pozwalają one na wykrycie ewentualnych awarii i ich szybkie usunięcie.
Wypełnij formularz szybkiej wyceny
Zobacz nasze realizacje
Zadzwoń
+48 510 000 559
Zadzwoń
Przewiń do góry