Data: 02.2020
Miejsce: Komorniki k. Poznania
Zakres: hala magazynowa
W czasie kontroli kamerą termowizyjną hali magazynowej zaobserwowano szereg wad. (...)
Termowizja, inaczej termografia, to dziedzina nauki zajmująca się detekcją, przetwarzaniem, rejestracją oraz wizualizacją promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekty, a niewidocznego dla ludzkiego oka. Wykorzystuje ona różnice temperatur występujące w danym przedmiocie i otoczeniu, wychwytując promieniowane emitowane przez wszystkie rzeczy o temperaturze wyższej od zera absolutnego, które wynosi -273.15°C.
Cały proces odbywa się przy pomocy urządzenia jakim jest kamera termowizyjna. To dzięki niej po uwzględnieniu różnorodnych parametrów obiektu oraz warunków w jakich zostało przeprowadzone badanie zostaje zarejestrowany termogram, czyli promieniowanie podczerwone w formie obrazu.
Kamera o najlepszych parametrach z ręcznych kamer termowizyjnych dostępnych na rynku.
O rozdzielczości 1024x768 pikseli.
Głównym czynnikiem zapewniającym efektywność w szeroko rozumianym przemyśle są sprawne maszyny. Celem zapewnienie ciągłości pracy całego przedsiębiorstwa warto cyklicznie korzystać z możliwości kamer termowizyjnych – w bezinwazyjny (bez konieczności wstrzymywania produkcji) sposób pozwalają one wykryć potencjalne miejsca awarii – wszystkie punkty o podwyższonej (względem standardowej) temperaturze to prawdopodobne miejsca wystąpienia w bliższej lub dalszej przyszłości problemów.
Termowizja sprawdza się równie dobrze np. w wykrywaniu strat ciepła w procesach produkcyjnych – w części z nich wymagane jest utrzymanie jednakowej temperatury na całej powierzchni – np. w procesie hartowania szkła.
Najbardziej popularnym zastosowaniem termowizji w budownictwie jest określenie szczelności budynku i jakości izolacji. Badania te pozwalają na określenie miejsc strat ciepła, przykładowo: przerw w ociepleniu, nieszczelności dachu czy sprawdzenie szczelności stolarki okiennej. Bardzo przydatna jest też detekcja wycieków z instalacji czy określenie punktów zawilgocenia murów.
Termowizja umożliwia również sprawdzenie przebiegu instalacji elektrycznej w murach, rur hydraulicznych w posadzce czy przebiegi instalacji grzewczej. W szybki sposób pozwala odnaleźć ona miejsca awarii zarówno instalacji elektrycznej jak i hydraulicznej