Data: 12.2020
Miejsce: Skórzewo k. Poznania
Zakres: dom jednorodzinny
Przy zakupie domu jednorodzinnego z rynku wtórnego, w celu wykrycia wad budowlanych niewidocznych dla oka, wykonano badanie termowizyjne. (...)
Głównym założeniem jest to, że obiekty gorące emitują więcej promieniowania podczerwonego niż obiekty zimne. Oznacza to, że temperaturę ciała można określić poprzez pomiar intensywności jego promieniowania właśnie w paśmie podczerwieni.
Kamera o najlepszych parametrach z ręcznych kamer termowizyjnych dostępnych na rynku.
O rozdzielczości 1024x768 pikseli.
Technologia ta jest szczególnie przydatna do wykrywania wad izolacji termicznej oraz wykrywania nieszczelności w systemach grzewczych lub klimatyzacyjnych. Wyniki badań są również wykorzystywane w audytach i inspekcjach w celu określenia skuteczności wdrożonych środków oszczędności energii.
Oprócz wykrywania wad, diagnostyka termowizyjna może być również wykorzystywana do oszacowania poziomu izolacji zapewnianej przez różne materiały (grubość izolacji).
Główną zaletą diagnostyki termowizyjnej jest to, że pozwala ona niejako “zajrzeć” poprzez nieprzezroczyste powierzchnie, takie jak ściany, dachy, posadzka czy warstwy izolacyjne. Dzięki temu zobaczyć można ukryte wady, takie jak przecieki, zawilgocenia czy słabą izolację.
Podsumowując, diagnostyka termowizyjna polega na analizie obrazu rejestrowanego przez kamery czułe wyłącznie na promieniowanie podczerwone emitowane przez badane obiekty. Po zarejestrowaniu, obrazy te są przetwarzane przez odpowiednie oprogramowanie które generuje obrazy pozwalające na określenie map rozkładu temperatury, przepływów ciepła i współczynników strat ciepła dla każdego badanego obszaru. Wyniki te mogą być następnie porównywane z danymi referencyjnymi pobranymi z podobnych badanych obiektów podczas wcześniejszych kontroli lub kontroli przeprowadzonych innymi metodami (np. pomiary ciśnienia).