Data: 01.2020
Miejsce: Lusówko k. Poznania
Zakres: dom jednorodzinny
Przy odbiorze od wykonawcy nowo wybudowanego domu jednorodzinnego wykonano badanie termowizyjne. (...)
Termowizja wykorzystuje zjawisko zwiększonego promieniowania, powstającego w przy miejscowym przeciążeniu obwodów lub przy wzroście oporu elektrycznego.
Wykorzystuje się ją w bezkontaktowej diagnostyce urządzeń elektroenergetycznych. Dzięki niej w łatwy sposób można zlokalizować problematyczne miejsca – a to wszystko zdalnie i bez konieczności wyłączania urządzeń.
Kamera o najlepszych parametrach z ręcznych kamer termowizyjnych dostępnych na rynku.
O rozdzielczości 1024x768 pikseli.
Wadliwe złącza i styki powodują wzrost temperatury w instalacja elektrycznych i elektroenergetycznych. Długotrwały i ciągły przepływ prądu o wysokim natężeniu oraz czynniki takie jak: korozja styków i zmęczenie materiału powodują stopniowe pogarszanie się jakości przewodów. W wyniku tego, na wadliwych odcinkach wzrasta temperatura, co może doprowadzić do wielu groźnych sytuacji, jak np. fizyczne uszkodzenie izolacji / przewodu lub pożar. Złącze elektryczne, które zostało prawidłowo wykonane, nie powinno mieć wyższej temperatury niż temperatura łączonych elementów.
Podstawowym kryterium oceny przy badaniach termowizyjnych urządzeń jest właśnie temperatura. Za jej pomocą można bezkontaktowo zbadać styki i same złącza. Ponadto, umożliwia ona wykrywanie zbyt dużego obciążenia i asymetrię w przewodach. Pomaga także określać stan powierzchni izolacyjnych, transformatorów oraz wykrywać pęknięcia kabli. Dzięki szerokiego zastosowaniu metoda ta idealnie nadaje się do okresowych kontroli stanu elektroniki.
Regularne badania termowizyjne urządzeń pomagają wykryć problem, zanim wystąpi poważne zagrożenie a szybka naprawa pozwoli ograniczyć kosztowne przestoje. Ich wartość doceniają także towarzystwa ubezpieczeniowe, wymagając od swoich klientów takich badań.
Badania termowizyjne urządzeń
Do wykonania badania termowizyjnego urządzeń potrzebna jest dobrej jakości kamera o wysokiej rozdzielczości. Operator kamery musi mieć duże doświadczenie związane z budową i eksploatacją sieci elektronicznych. Ważna jest też znajomość zjawisk termicznych zachodzących w elektronice.
Problemem w Polsce jest brak uregulowań oraz konieczności posiadania certyfikatu do wykonywania badań. Ma to wpływ na niską jakość i wiarygodność badań. Wybierając wykonawcę do badań należy sprawdzić jego doświadczenie, uczestnictwo w szkoleniach oraz jakość użytej kamery.
Współczynnik emisyjności zależy od wielu parametrów. Podstawowym z nich jest rodzaj powierzchni, ale ważna jest także porowatość, czystość i stopień korozji. Kamera swoje działanie opiera na detekcji światła podczerwonego, emitowanego przez dany obiekt. Temperatura jest określana niezależnie dla każdego piksela – z uwzględnieniem nałożonego współczynnika emisyjności który można zmieniać w bardzo szerokim zakresie.
Stosowane w urządzeniach elektronicznych materiały są bardzo różnorodne, dlatego konieczne jest niezależne wyznaczenie temperatury na różnych elementach (końcówki i złączki PCV, na izolacji i na przewodach). Jeśli konieczne jest bardzo dokładne określenie emisyjności należy uwzględnić stopień chropowatości oraz utleniania badanej powierzchni.
Badania termowizyjne urządzeń